VLNY STABILITY II.

01.11.2024

                        "Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci Programu Slovensko."

Občianske združenie Tretia vlna, pôsobiace už 21 rokov s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti poskytovania sociálnych služieb a vzdelávania realizuje projekt v období od 11/2024 do 10/2026. Tento projekt úzko nadväzuje na predchádzajúci projekt realizovaný v rámci Výzvy Krok za krokom, kde dosiahla úspešnosť a to – v počte zazmluvnených klientov naplnený cieľ na 133 % a v rámci zaktívnenia až na 300 %.

V rámci daného projektu plánujeme rozšíriť našu územnú pôsobnosť, aby sme mohli osloviť a zaktívniť čo najväčší počet neaktívnych ľudí z cieľovej skupiny v najmenej rozvinutých mestách a okresoch, ktoré sú zároveň všetky začlenené v aktuálnom Atlase rómskych komunít.

V dnešnom modernom svete nezamestnanosť predstavuje dlhodobý fenomén, ktorého vplyvy majú nepriaznivý účinok na ekonomickú situáciu, teda na spoločnosť ako celok, ale prinášajú i problémy jednotlivcom v rôznych podobách. Nezamestnanosť ako pojem, je mnohokrát spomínaným pojmom pri zisťovaní ekonomického zdravia a stability štátu. Nezamestnanosť je javom, ktorý u nás začal prejavovať svoju silu už pred takmer storočím, no i dnes patrí k najdiskutovanejším problémom nielen Slovenska ale aj sveta. 

Pre väčšiu časť populácie je nezamestnanosť veľkým problémom a globálnym fenoménom, pretože dôsledky, ktoré prináša výrazne zasahujú do života každého postihnutého jedinca a aj všetkých v jeho okolí.

CIEĽOM PROJEKTU je individualizovanou formou poskytovať poradenstvo, mentoring a nástroje profilácie a vďaka tomu priblížiť neaktívne osoby, ktoré nie sú zamestnané ani evidované na ÚP, k trhu práce intervenčnými aktivitami, a správne identifikovať potreby, vyhľadávať vhodné zamestnanie, jeho sprostredkovanie, a následne sprevádzanie počas skúšobnej doby.

Hlavným cieľom projektu je pomôcť neaktívnym osobám v počte 630 osôb zmeniť ich status z neaktívnych na aktívnych aspoň v počte 250 osôb a pomôcť im nájsť dlhodobé a kvalitné riešenie ich situácie. Cieľom je zvýšiť zamestnateľnosť, zamestnanosť a udržateľnosť zamestnania osôb z CS. Každý projektový úkon alebo súbor úkonov priamo súvisí s podporou, mentoringom a pomocou pri hľadaní, získaní a udržaní si zamestnania a tým zároveň budú aktivity viesť k riešeniu neaktívnosti klienta a jeho priblíženia k trhu práce, ako aj jeho udržateľnosti na trhu práce.

K hlavným cieľom patrí najmä:

  • zabezpečiť prácu pre tých, ktorí chcú a môžu pracovať a prácu si hľadajú,
  • zabezpečiť slobodnú voľbu zamestnania a získanie vhodnej kvalifikácie,
  • zabezpečiť rovnováhu medzi dopytom a ponukou,
  • zabezpečiť minimálnu mieru nezamestnanosti,
  • zabezpečiť podporu v nezamestnanosti ľudí, ktorí neprišli o zamestnanie vlastnou vinou,
  • zabezpečiť prípravu na povolanie a rekvalifikáciu pre prispôsobenie sa požiadavkám trhu práce,
  • vytvoriť podmienky pre nové pracovné príležitosti tvorbou pracovných miest, vytvoriť podmienky na udržanie miery zamestnanosti a neutralizovať hromadné prepúšťanie,
  • zaručiť ľuďom sprostredkovanie zamestnania a poradenstvo.
  • poskytnúť pomoc a mentoring aj v čase zamestnanosti, hlavne počas skúšobnej doby, aby zotrvali v pracovnom pomere a získali pracovné návyky.

CIEĽOVÁ SKUPINA, JEJ POTREBY A REAKCIA PROJEKTU NA NE

Projekt sa zameriava na cieľové skupiny v súlade s P SK, cieľovou skupinou sú

  • neaktívne osoby definované ako fyzické osoby, ktoré nie sú uchádzačmi o zamestnanie, nie sú zamestnanci, nevykonávajú alebo neprevádzkujú samostatnú zárobkovú činnosť ani sa sústavne nepripravujú na povolanie. Pre účely tohto projektu patrí do cieľovej skupiny každá neaktívna osoba, ktorá dosiahla nižšie ako stredoškolské vzdelanie s maturitou v zmysle § 16 ods. 4 písm. c) alebo d) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školského zákona) a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • mladí ľudia v situácii NEET, vo veku do 30 rokov, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy. Pre účely tejto výzvy sú cieľovou skupinou mladí ľudia v situácii NEET, ktorí nie sú evidovanými uchádzačmi o zamestnanie (ďalej spoločne aj "neaktívne osoby") a to každá neaktívna osoba, ktorá dosiahla nižšie ako stredoškolské vzdelanie s maturitou v zmysle § 16 ods. 4 písm. c) alebo d) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školského zákona) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Vzhľadom na najviac dotknuté skupiny a značný počet dlhodobo nezamestnaných osôb budú realizované opatrenia v oblasti individualizovaného poradenstva, nástrojov profilácie, podporovaného zamestnávania a prepojenia so sociálnymi službami, ďalšieho vzdelávania, zvyšovania úrovne zručností a vzniku SZČ, vrátane mladých ľudí. Všetky definované konkrétne ciele prispievajú k naplneniu zámeru. Projekt v plnom rozsahu je pripravený za účelom pomoci zabezpečiť individualizovanú formu podpory, poradenstva a nástrojov profilácie za účelom vstupu neaktívnych osôb, na trh práce.

Logická štruktúra projektu sa skladá z dvoch hlavných aktivít, Aktivita 1. – podpora zameraná na neaktívne osoby a Aktivita 2. – podpora zameraná na osoby v situácii NEET. Obidve odborné aktivity sa realizujú v štyroch krokoch. Tieto činnosti a ich výstupy sú navrhnuté tak, aby priamo prispeli k naplneniu merateľných ukazovateľov projektu: zapojenie 630 osôb do aktivít projektu a zamestnanie minimálne 250 z nich.

Projekt bude realizovaný vo vybraných krajoch (Trnavský, Trenčiansky, Nitriansky, Žilinský, Banskobystrický, Prešovský a Košický kraj), čím sa zabezpečí široká geografické pokrytie.