AKO SA PRIPRAVIŤ NA NÁVRAT DO PRÁCE PO MATERSKEJ DOVOLENKE?
Mesiace alebo roky sa Váš svet točil len okolo rodiny a dieťaťa, no čaká Vás návrat k pracovným povinnostiam.
Koniec materskej či rodičovskej dovolenky býva pre ženy často náročný, plný pochybností a neistoty.
Návrat do práce po materskej dovolenke vyvoláva množstvo otázok v každej mamičke či zamestnávateľovi. Strácajú sebavedomie, keďže sú dlhšie mimo pracovného kolektívu, a ich každodenný život môže byť stereotypom. Často majú obavy, že stratili prehľad o trhu alebo si nedopĺňali školenia potrebné na výkon práce. Nevedia, či zamestnávateľ bude mať pochopenie, keď občas budú musieť zostať doma s chorými deťmi alebo odísť z práce skôr, aby vzali deti zo školy či škôlky. Často nevedia, aké majú povinnosti voči zamestnávateľovi, úradom, nevedia ani to, aké možnosti majú v prípade, že si chcú založiť živnosť alebo sa už nechcú do pôvodnej práce vrátiť. Ženy na materskej dovolenke majú často oprávnené obavy, že vo svojej špecializácii už stratili orientáciu, chýba im kvalifikácia či všeobecné informácie o novinkách a aktuálnej situácii v danom odvetví. Vyriešiť však musia i starostlivosť o deti či vedenie domácnosti popri práci. Zamestnávateľ môže pochybovať o plnom pracovnom nasadení zamestnankyne či dostatočných požadovaných vedomostiach. Ako teda obstáť na pohovore bez pochybností zamestnávateľa a nastúpiť na pracovnú pozíciu bez väčších komplikácii? Pripravte sa už počas materskej!
POVINNOSTI po skončení materskej/rodičovskej dovolenky
- Ak vám končí materská dovolenka (MD) a pokračujete rovno na rodičovskú (RD), je nutné to oznámiť vášmu zamestnávateľovi. Bude potrebovať presný dátum skončenia materskej a presný dátum nástupu na rodičovskú.
- Ak vám končí materská a nepokračujete ďalej na rodičovskú, ale nastupujete do práce, tiež je nutné oznámiť to zamestnávateľovi. Návrat do práce je podľa Zákonníka práce nutné oznámiť zamestnávateľovi písomne najmenej 1 mesiac vopred.
- Ak po skončení RD nenastupujete naspäť do zamestnania (napr. počas MD či RD ste sa dohodli na skončení pracovného pomeru alebo vám skončila doba určitá), zamestnávateľovi nemusíte nič oznamovať.
Pár tipov, ako zvládnuť návrat do práce čo najlepšie:
- Pripravujte sa už počas materskej dovolenky, neodkladajte to na poslednú chvíľu. Pracujte na svojich prezentačných a komunikačných schopnostiach.
- Vzdelávajte sa. Ak by ste potrebovali zlepšiť napríklad svoje počítačové zručnosti, prihláste sa do nejakého kurzu.
- Nezabúdajte na udržiavanie a rozvíjanie svojich jazykových znalostí. To býva často problém po návrate do zamestnania. Ak nemáte čas na jazykový kurz, aspoň čítajte cudzojazyčnú literatúru a pozerajte filmy v cudzom jazyku. Prípade si nájdite niekoho na konverzácie.
- Buďte aktívna na pracovných sociálnych portáloch, akým je napríklad Linkedin. Vyjadrujte sa na témy, ktoré sú vám blízke a sú späté s vašou prácou.
- Ak je to možné, zapojte sa do dobrovoľníckych aktivít. Pomôže vám to zostať v aktívnom kontakte s dospelými a danú skúsenosť si môžete uviesť do vášho životopisu.
- Popracujte na svojom životopise a svojom profile na sociálnych sieťach. Oplatí sa to.
- Spýtajte sa na možnosť pracovať na čiastočný úväzok, home office alebo sa skúste dohodnúť na flexibilnom pracovnom čase. Opýtaním sa nič nestratíte a často môžete vnuknúť myšlienku zamestnávateľovi, že sa to dá aj inak.
- Ak sa rozhodnete, že sa do pôvodnej práce vrátiť nechcete, máte stále veľa možností, ako sa uplatniť. Môžete sa zamestnať v inej spoločnosti, nájsť si úplne iné povolanie alebo sa dokonca vydať podnikateľskou cestou. Možnosti je veľa, len ich treba vidieť.
- Ak si neviete sama poradiť, nebojte sa obrátiť na kariérneho poradcu. Pomohla som viacerým mamičkám s úspešným návratom do práce a zvládli to. Aj tu platí, kde je vôľa, tam je cesta.